Szakértő fogadása
A Sokszínűség az iskolában – ma a holnapért című projekt keretén belül 2024. április 23-29 között 5 napot töltött intézményünkben Prof. Dr. Erdélyi Andrea. Professzor asszony a kommunikációs akadályozottsággal élő gyerekek, fiatalok támogatása területén elismert nemzetközi szakember, az oldenburgi egyetem oktatója.
Látogatása első napját szakértőnk az óvodai intézményegységben töltötte, ahol meglátogatta azokat a csoportokat, amelyekben kommunikációjában súlyosan akadályozott kisgyermek nevelése, fejlesztése is történik. A munkatársak bemutathatták az általuk kialakított gyakorlatokat, majd konzultáció keretében szakmai diskurzus folyt a továbblépés lehetőségeiről.
A 2 napon előadás megtartására kerül sor (a Dimenziók 2024. konferencia keretében) az augmentatív, alternatív kommunikációs igényekről, a használók jogairól, amelyet érdeklődő munkatársaink is meghallgathattak. A délután során szakértőnk workshopjára került sor, melynek fókuszában a gesztusnyelv állt.
Április 25-én a szakértő a fejlesztő nevelés-oktatást végző intézményegység gyakorlatát figyelhette meg, majd konzultáció zajlott a fejlesztési lehetőségekről, irányokról.
A következő nap az általános iskoláról szólt, hiszen szakértőnk azokban az osztályokban hospitált, ahol kommunikációjukban súlyosan akadályozott gyermekek nevelése-oktatása történik. Tartalmas szakmai megbeszéléssel zárult a munkanap, amely során feltárásra kerültek a nehézségek, az eddig kialakított folyamatok, és a jövő tervezése is elkezdődött.
A szakértő fogadása tevékenység jelenléti szakasza egy összegző, értékelő nappal zárult, amely során az intézmény menedzsmentje konzultált a szakértővel. Ennek során egyeztettek az értelmi fogyatékos és a kommunikációjukban súlyosan akadályozott gyermekek, tanulók intézményi szintű ellátásáról, a fejlesztés lehetőségeinek feltárásáról, az inkluzív tanulási környezet kialakításáról. A látogatás értékelési szakasza is elkezdődött a reflexiók, önreflexiók meghallgatásával, illetve azzal az elhatározással, hogy a bevont munkatársak visszajelzéseinek begyűjtésére űrlap segítésével kerül majd sor.
A szakértő fogadása két virtuális tevékenységgel egészül majd ki:
- 2024. június 24-én szakértőnk az AAK (augmentatív, alternatív kommunikáció) diagnosztikájáról tart majd előadást
- 2024. október 8-án konzultációs lehetőség keretében esetmegbeszélésekre kerül majd sor