Science Day, avagy a tudomány diadala az iskolában

ÚJRA!
Diákkonferencia és ünnepi megemlékezés

A Mozgásjavítóban már hagyománnyá érett a Science Day, amelynek megvalósulását idén is a Zsótér Pál Alapítvány támogatta. Ez az a nap, amikor intézményünk zsenijei különböző tudományokról tartanak előadást. A 2025. március 12-i program is rengeteg élménnyel és tudással gazdagította az iskola népét. Ilyenkor a diákokból is tanárok válhatnak!

Ezútal is különböző szekciókra voltak bontva az előadások. A nap elején Locsmándi Alajos intézményvezető úr és Suhajda Péter, iskolánk magyartanára (a diákok egyik mentora) mondott beszédet, amelyben kitértünk 1848. március 15-re, Jókai Mórra és a Magyar Tudományos Akadémiára is (a nagy író és az Akadémia is 200 éves lenne 2025-ben).

A sort a fizika témaköre kezdte, és azon belül is Igaz Patrik, aki az elektromágneses indukcióról és a Tesla-tekercsről tartott prezentációt, majd Hencs Bence következett, aki a Wigner-kutatóközpontban tartott tábor tudományos élményeit foglalta össze, ahol a mesterséges intelligenciával is végzett kísérleteket. A szekciót Horváth Horka zárta, aki az elektromos autókat és a belső égésű járműveket mutatta be.

A következő szekciókat már nem nagyon lehetett egy tantárgy témakörébe bekategorizálni, mert a tudomány szinte MINDEN ágából érkeztek előadások: Először is Végh Balázs Donát, Szuhai Gábor, Hajdú Krisztián, György Richárd és Morvai Alex visszatérő beszámolóját hallhattuk a Locsolj meg! – projektről, amely a növények különböző helyen történő növekedését vizsgálta. Ezután a szintén veterán Rácz Patrik Ábel folytatta előadássorozatát „A világ vonatai” című prezentációjával, ami a más kontinenseken gyártott és működő vonatokat mutatta be.

Ezt követően a diákmunkák szüneteltek egy kicsit, ugyanis vendégeink érkeztek a Petőfi Irodalmi Múzeumból, akik a forradalom és szabadságharc emlékezetére, valamint Jókai Mórról tartottak egy előadást, aki a már fent említett tiszteletre méltó születésnapot ünnepelné idén. A múzeumban fellelhető 1848-as témájú gyűjtemény tárgyai közül is láthattunk néhányat.

Az emlékelőadás után Gordon Abigél tartott előadást a hajózás történelméről és az MSC Cruises munkájáról. A következő előadó a visszatérő Szuhai Gábor volt, aki a cserkészetről, annak eredetéről, és magyarországi, valamint mozgásjavítós működéséről mesélt. Majd Somogyvári Izabell beszélt a gyermek- és csecsemőgondozás alapjairól, illetve követelményeiről. Ezután Szabó Tünde zárta a szekciót, aki az étkezési szokásokat ismertette a történelem során.

Az utolsó szekcióban három személyt hallgathattunk meg. Szatmári Lucát, aki a nonverbális kommunikációról beszélt, és Kálmán Dórát, aki szintén visszatérő előadóként mondta el a 21 Nő az Egészségügyért Alapítvány pályázatán szerzett élményeit. Zárásként egy szakértő vendég, Ilku Lívia gyógyszerész és jogász előadását hallgathattuk meg, aki az előbb említett alapítványnál tevékenykedik. Mesélt a káros szerekről, továbbá azok gazdaságban való keringéséről világosított fel minket.

Mindenki elképesztő profizmussal adott elő, és mindenkin látszott, hogy a téma teljes ismeretében és szeretetében tette ezt. Innen is szeretnék nekik még egyszer gratulálni, valamint azoknak a felnőtteknek, akik mentorként segítették a felkészülésüket!

Csordás Ákos (8.a osztály)